Субота, 18.05.2024
Оголошення Рівного
Меню сайту
Наше опитування
Оцінка даному сайту
Всього відповідей: 180

Ігровий бізнес заборонили
Після пожежі в ігровому залі Дніпропетровська, в якій загинули люди, влада згадала, що ігроманія — це зло. Й активно почала з ним боротись. Буквально за кілька днів, рубанувши з плеча, ігровий бізнес в Україні поставили поза законом. Склалось враження, що столична влада таки дослухалась до прохань місцевої навести лад у цій сфері. Спробуємо розібратись, що ж сталось.

Трагедія чи статистика
У Дніпропетровську через пожежу в залі ігрових автоматів “Метро-Джекпот” загинули 9 осіб, ще 11 постраждали. Шістьох постраждалих з опіками, ще п’ятьох — з отруєнням чадним газом госпіталізували. Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко скасувала запланований візит до Праги на саміт “Східного партнерства” у зв’язку з трагедією у Дніпропетровську та зібрала екстрене засідання Кабміну.
Реакція влади була миттєвою й оперативною, але лише на перший погляд. Уже кілька років представники місцевої влади направляли прохання і пропозиції, аби впорядкувати ситуацію у гральному бізнесі. Ігроманія перетворилась на серйозну соціальну проблему, яка дуже часто межує з криміналом. А це вже головний біль влади місцевої.
— Ми неодноразово звертались і до парламенту, і до уряду. Вносили пропозиції, щоб навести тут лад, — каже голова Рівненської ОДА Віктор МАТЧУК. — Місцева влада фактично не може впливати на ситуацію, бо ліцензії видаються в Києві.
Однак у столиці прохань не чули, а ігрові зали росли, як гриби після дощу.
Кажуть: доки грім не гряне, мужик не перехреститься. Так вийшло і у випадку з ігровим бізнесом. Доки не загинули люди, уряд не вживав ніяких заходів.
Після подій у Дніпропетровську урядовці рубанули з плеча і заборонили весь гральний бізнес. Правда, тільки на місяць, пообіцявши тотальні перевірки контролюючими органами.
— Місяць ці заклади працювати не будуть, поки повністю не буде завершено перевірку, — заявила прем’єр-міністр України Юлія ТИМОШЕНКО. — За оперативними даними Міністерства внутрішніх справ, із 10413 гральних закладів, які працюють в Україні, згідно з постановою уряду про призупинення ліцензій до завершення перевірки, закриті 10319 закладів.
Уже за кілька днів після цього рішення голова Рівненської облдержадміністрації підписав власне розпорядження, яким зупинялась на один місяць дія всіх виданих ліцензій у сфері грального бізнесу. Створювались комісії, які мали перевірити дотримання всіх вимог у роботі гральних закладів, а правоохоронним органам дали доручення слідкувати за виконанням розпорядження. Порушників пообіцяли карати.
— З моменту підписання цього розпорядження будь-яка діяльність у цій сфері вважається безліцензійною, — сказав перший заступник голови Рівненської облдержадміністрації Юрій БЛАГОДИР. — Невиконання розпорядження тягтиме за собою адміністративну відповідальність та серйозні фінансові санкції.

Нічого не знаю, нічого не чую
Аби перевірити, чи послухалися власники ігрових залів наказ прем’єра і губернатора, представники податкової та правоохоронних органів разом з журналістами організували рейд містом. Адреси підказали мешканці міста, які мають змогу дзвонити на гарячу телефонну лінію за номерами 695-293 та 695-215. Виявилось, що не всі гральні заклади “в курсі справи” щодо заборони. Перший же зал, до якого завітали, працював так, ніби ніякої заборони не існує.
Журналістів хотіли просто вигнати, але коли правоохоронці показали свої “корочки”, в охоронця ентузіазму значно поменшало. Адміністратор закладу спочатку довго з’ясовувала, чому приїхали саме до них. Розказувала, що про заборону вперше чує, “більше так не буде” і зал закриє.
Продовження рейду дало несподіваний результат. Двері наступного закладу були відчинені, але відвідувачів не було. Адміністратор сказала, що гральний заклад не працює. Хоча не покидало враження, що ще кілька хвилин тому за гральними автоматами були гравці. Відчуття посилились пізніше, коли двері закладів зачинялись мало не перед носом. Коли під’їжджали, двері були відчинені, поки припарковували машину — на дверях висіла табличка “Зал тимчасово не працює”. Мабуть, конкуренція в цьому бізнесі стоїть не на першому місці, й адміністратори закладів просто повідомили один одного про “шухер”. Справедливості заради варто зазначити, що махлювали не всі. Значна частина гральних залів була зачинена по-справжньому упродовж дня.
Під час рейду на порушників протоколи не складали і не карали.
— На перший раз пробачаємо. Потрібно довести до людей інформацію про заборону, — каже начальник Рівненського міського відділу міліції Григорій ЗАРІЧНЮК. — Але якщо таке повторюватиметься, то за порушення розпорядження голови облдержадміністрації винні нестимуть адміністративну чи кримінальну відповідальність.

Заборонити, перерозподілити…
Швидкість, з якою Верховна Рада прийняла закон про заборону грального бізнесу, здивувала всіх. Адже вже кілька років у надрах парламенту припадають пилом законодавчі акти, які могли б навести порядок у цій сфері. У народі кажуть: просто так і котенята не народжуються ;-). Причин поспішності є кілька.
Політична. Ігроманія стала справжнім соціальним лихом. Мабуть, у кожного знайдеться знайомий, який програв на автоматах зарплату (у кращому випадку) чи квартиру (у гіршому). Люди, які чим ближче до виборів перетворюються на електорат, воліли б не бачити “одноруких бандитів” у своїх містах. Отже, рішення про заборону має сподобатись виборцям і додасть кілька відсотків до рейтингу. Тому-то й державні мужі один поперед одного почали боротись з гральними автоматами.
Економічна. Зрозуміло, що гральний бізнес не можуть заборонити зовсім. Його можуть обмежити, встановити нові правила гри. Наприклад, як у Штатах чи Росії, де визначено кілька зон, де можна грати в азартні ігри. Поки діє заборона, можна проводити переговори, де ці зони знаходитимуться.
Загалом прийнятий закон виглядає як частина системи гарантій в розподілі сфер. Авторами закону, під порядковим номером 4268, стали два депутати: БЮТівець Валерій Писаренко та регіонал Григорій Смітюх. До прийняття спеціального законодавства забороняється гральний бізнес. За це рішення проголосували 340 депутатів, зокрема, 158 — від Партії регіонів, 120 — від БЮТ, 42 — від НУ-НС і 20 — від Блоку Литвина.
Ніби все зрозуміло, але… Так, як працює Верховна Рада, закон можуть і не прийняти. Тим, хто контролює гральний бізнес, очевидно, буде важко домовитись про розподіл сфер впливу (деякі інтернет-видання припускають, що це люди з ПР і БЮТ – авт.). І саме тут починає діяти вибудувана система гарантій.
У прийнятому законі сказано: “Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2010 року та діє до прийняття спеціального законодавства, що передбачає право здійснення грального бізнесу у спеціально створених гральних зонах”. Тобто через місяць гральні заклади відкриються і знову отримуватимуть прибуток. А в тих, хто цей бізнес контролює, залишається кілька місяців, щоб домовитись і проголосувати закон.
Ющенко поки не підписав закон про заборону, але пообіцяв це зробити. На момент, коли заборона набере чинності, Віктор Андрійович ще буде главою держави. А коли в свої права вступить новий Президент, то перш за все він перейматиметься переформатуванням чи радше переобранням парламенту. Тому, якщо домовитись не вдасться, із дванадцятим ударом годинника в Новорічну ніч ласий шматок бізнесу ризикують втратити всі.
Як думаєте, вистачить часу, аби новий закон про гральний бізнес було прийнято? ;-)

Переглядів: 649 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz